Direkt zum InhaltDirekt zur SucheDirekt zur Navigation
▼ Zielgruppen ▼

Humboldt-Universität zu Berlin - Comparative Political Sciences and Political Systems of Eastern Europe

Curriculum vitae

Work experiences

 

Since July 2013

Humboldt University Berlin, Professor in Comparative Politics and the Political Systems in Eastern Europe

2009-2013

Humboldt University Berlin, Ernst-Fraenkel Professor in Comparative Political Sciences and Political Systems of Eastern Europe

2007-2009

Humboldt University Berlin, Berlin Graduate School of Social Sciences, Director of Studies, International Masters Programs

2003-2007

Humboldt University Berlin, Berlin Graduate School of Social Sciences, Lecturer

2003-2006

Humboldt University Berlin, Visiting Professor in Comparative Analysis of Political Systems, Comparative Analysis of Eastern Europe

2001-2002

Martin-Luther University Halle/Wittenberg, Visiting Professor

1992-2000

LMU Munich, Researcher/Lecturer (Research Associate)

   

Education

 

May 2001

Post-doctoral degree (Habilitation). Venia Legendi for political science; Department of Social Sciences, LMU Munich

March 1993

Dr. phil, LMU Munich

March 1990

Journalism Degree, LMU Munich

1985 – 1990

Journalism, Political Sciences, Public Law, Sociology, Slavic Studies; LMU Munich

Sept. 1985 – May 1992

German School of Journalism

June 1985

High School Graduation

   

Academic Services and (editorial) boards

Since April 2015

Speaker, Berlin Graduate School of Social Sciences

Since January 2014

Vertrauensdozent (Tutor), German National Academic Foundation (Studienstiftung)

Since 2013

Member, Research board, German Institute for International and Security Affairs (SWP)

Since 2013

Member, Board of the International Master Program in International Relations (MAIB)

2012

Member, Review committee on the accreditation of the Moscow State Institute of International Relations (MGIMO)

Since 2011

Member, Examination board, Institute for Social Sciences

2011

Member, Working group “Internationalization audit”, HU Berlin

Since 2010

Director of International Studies, Institute for Social Sciences, HU Berlin;Chair, Examination board, International study programs, Institute for Social Sciences

Since 2006

Member selection committee and reviewer, German National Academic Foundation (Studienstiftung)

2002-2010

Member, Board of the Federal Agency for Civic Education

1999-2006

Speaker, Working group on “Post-socialist societies” of the German Political Science Association

1994-1998

Coordinator, Erasmus Program, Geschwister-Scholl Institute

   

Ongoing

Member of several international scholarship commissions (University selection committee German Academic Exchange Service, jury of the German-French parliamentary scholarship program, Selection committee EON/Ruhrgas scholarships)

   

Ongoing

Reviewer for national and international journals, e.g. Democratization, Journal of Democracy, Communist and Post-Communist Studies, Zeitschrift für Vergleichende Politikwissenschaft, Zeitschrift für Vergleichende Parlamentsforschung, Österreichische Zeitschrift für Politikwissenschaft

 

 

Research stays

Since 2007

Frequent research stays at different Turkish universities, e.g. Middle East Technical University in Ankara

May 2006

Public lectures in Wolgograd and Moscow, (invitation and financed by Friedrich-Ebert Foundation)

December 1999

Research stay in Moscow; election observation (financed by Hanns-Seidel Foundation)

Apr 97

Research stay in Moscow; (invitation Duma, financed by DFG)

Sept.-Okt. 1995

Research stay in Moscow and Novosibirsk (financed by DFG)

May-Aug. 1997

Research stay in Moscow and Leningrad (St. Petersburg) (financed by DFG)

Sept. 1988-July 1989

Institut d’Etudes Politiques in Paris (Scholarship Bavarian Excellence Fund)

 

 

Conferences (selection)

October 2014

German-Turkish University Cooperation, Istanbul

October 2014

Workshop “Constitutional Courts” University Gießen

October 2012

Conference Chair “Constitutional Politics in Turkey” (funded by BMBF)

Sep 11

Conference Chair “Advocates or Notaries of Democracy”, funded by Fritz-Thyssen Foundation

February 2011

Panel Chair, Joint IPSA-ECPR Conference in Sao Paulo: Constitutional Courts in Democratization

December 2001

Conference Chair, De-Facto States (funded by DAAD);

 

 

Honors and scholarships

Nov 10

Price for excellence in teaching

July 2001-March 2003

Scholarship (Excellence Pool, LMU Munich)

Dec 1999

Research stay funding (Hanns-Seidel Foundation)

Apr 97

Research stay funding (DFG German Research Foundation)

Sept.-Oct.1995

Research stay funding (DFG German Research Foundation)

Jan. 1991-Oct. 1992

PhD Scholarship (German National Academic Foundation)

Nov. 1985-April 1990

Scholarship (Bavarian Excellence Fund)

   

Memberships

 

Since 2014

Member of the Politics and Law Section (German Political Science Association)

Since 2013

Member of the  German Institute for International and Security Affairs (SWP)

Since 2001

German Association for Parliamentary Affairs

Since 1998

German Society for Eastern European Studies

Since 1996

German Political Science Association